Sprawozdanie za kwiecień 2023 – LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

W kwietniu 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Prowadzono zajęcia z wielu przedmiotów i w wielu klasach. Poniżej wybrane realizacje.

25 kwietnia 2023r. w ramach zajęć kółka geograficznego odbyły się zajęcia w pracowni wyposażonej w pomoce w ramach projektu „Laboratorium Przyszłości”. Tematem zajęć były zjawiska wulkaniczne i ich wpływ na ukształtowanie powierzchni. Uczniowie za pomocą okularów VR zobaczyli budowę wulkanów oraz różne typy erupcji. Na schematach poznali rejony występowania zjawisk wulkanicznych na Ziemi. Na zakończenie wykonali podsumowujące ćwiczenia zawarte w kartach pracy. Podczas ewaluacji zajęć uczniowie wyrazili swoje zadowolenie z korzystania z nowoczesnych pomocy dostępnych podczas lekcji.

W ramach realizowanego od września 2022 roku w naszej szkole projektu Laboratoria Przyszłości, uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej systematycznie korzystają z zajęć w Pracowni Robotyki. Zestawy klocków Lego Education SPIKE Prime oraz Essential umożliwiają dzieciom rozwijanie wyobraźni przestrzennej i umiejętności konstrukcyjnych oraz logicznego myślenia. Bardzo ważnym aspektem tych zajęć jest współpraca w grupie oraz wspólne rozwiązywanie problemów podczas procesu tworzenia. Konstrukcje powstają według określonej instrukcji, następnie są programowane, aby wykonać określone zadanie. Efekty pracy wywołują szeroki uśmiech na twarzach naszych małych inżynierów, zachęcając ich tym samym do budowania coraz to trudniejszych modeli. Niezliczone możliwości jakie oferują zestawy Lego sprawiają, że dzieci z niecierpliwością oczekują na kolejne zajęcia, które są nauką poprzez zabawę.

Uczniowie klasy 7 i 8 projektują własne obiekty trójwymiarowe w programie tinkercad. Wykonane przez nich na zajęciach informatyki prace drukowane są następnie przy wykorzystaniu drukarki 3d zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.