Czy Walentynki mogą być polskie?

Walentynki – święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Nie jest to tradycyjne polskie święto. Zostało ono zapożyczone z kultury anglosaskiej. Początki tego święta sięgają średniowiecza. Nazwa walentynki pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych. Św. Walenty był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. W dniu jego imienin ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” – wiersz albo wyznanie miłosne. Czasem obdarzają się upominkami. Walentynki sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć. Walentynkowe wyznanie można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. Otrzymują je najczęściej osoby, które darzymy ciepłym uczuciem.

Pomysł poczty walentynkowej to tradycja znana i lubiana przez uczniów. 14 lutego, czyli Walentynki, to dzień kiedy to wręczane są w szkole walentynkowe kartki. W związku z tym, że w tym roku Walentynki przypadły w okresie ferii, Poczta Walentynkowa odbyła się nieco wcześniej. W środę (7.02.2024) na górnym łączniku była przygotowana czerwona skrzyneczka, do której uczniowie wrzucali walentynkowe kartki. Natomiast w dniach 8-9 lutego zostały one przekazane adresatom. Radości z otrzymanych walentynkowych kartek i upominków nie było końca.