Budżet obywatelski 2022

Szanowni Państwo !

Zwracamy się z gorącą prośbą o poparcie projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego  gminy Busko-Zdrój na rok 2022 :

3. Rewitalizacja placu szkolnego pomiędzy budynkiem B i C wraz z wyjściem i schodami na plac – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” w Busku-Zdroju.

Aby oddać głos wystarczy wejść na stronę klikając w link https://ssl.umig.busko.pl/budzet2022/

i zagłosować na projekt nr 3.

Głosujący podaje tylko imię i nazwisko i nr PESEL.

Z jednego IP- komputera, komórki może głosować tylko 5 różnych osób. W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy gminy Busko-Zdrój posiadający czynne prawo wyborcze w drodze bezpośredniego głosowania. Głosowanie odbywa się  w dniach 8-22.10. 2021 r.

Budżet Obywatelski jest specjalną formą konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z budżetu gminy Busko-Zdrój na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań mieszczące się w kompetencjach gminy.

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego.

W telegraficznym skrócie oznacza to, że:

• mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji;
  • propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne  i bezpośrednie głosowanie;
  • w efekcie projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu wpisywane są do uchwały budżetowej.

Zasadniczym celem budżetu obywatelskiego jest większe zaangażowanie mieszkańców w ustalanie priorytetów społeczności lokalnej. Jednym z projektów zgłoszonych do budżetu gminy Busko-Zdrój na rok 2022 jest:

Skrócony opis

Rewitalizacja terenu wraz z wejściem na plac pomiędzy budynkami B i C Szkoły Podstawowej nr 3, polegająca na wymianie nawierzchni i remoncie schodów prowadzących do drzwi wejściowych na łączniku. Zamontowane zostaną też ławki, oświetlenie i monitoring. Powstanie przyjemna i nowoczesna przestrzeń publiczna z której uczniowie będą mogli korzystać w czasie przerw przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Korzystanie z przerw na świeżym powietrzu jest szczególnie ważne w czasie pandemii.

Opis projektu

Projekt dotyczy przywrócenia właściwego stanu technicznego, bezpieczeństwa i poprawy estetyki placu apelowego oraz drogi wejścia do Szkoły Podstawowej nr 3 pomiędzy budynkiem B i C. Należy wymienić ok. 500 metrów kwadratowych starych, połamanych i wypiętrzonych płyt chodnikowych. Wykonać nową podbudowę i ułożyć estetyczną i funkcjonalną kostkę brukową. Projekt przewiduje remont schodów prowadzących na plac apelowy. Dopełnieniem całości będą ławki parkowe, wymiana lamp oświetleniowych i kamera monitoringu.

Uzasadnienie

Cel realizacji projektu to: poprawa warunków placu apelowego i drogi dojścia do szkoły dla zwiększenia  bezpieczeństwa użytkowania oraz poprawa atrakcyjności i estetyki terenu szkoły i osiedla. Stworzenie równej, stabilnej nawierzchni placu i drogi dojścia do szkoły jest niezbędne. Po trzydziestu kilku latach eksploatacji tego komunikacyjnego szlaku czas znacząco podnieść bezpieczeństwo i estetykę. Projekt kierowany jest do grupy prawie 700 uczniów, ich rodziców, pracowników szkoły, okolicznych mieszkańców oraz licznych interesantów. Codziennie tę trasę przemierza ponad dwa tysiące osób. Dzięki projektowi tereny  przyszkolne zyskają nowy atrakcyjny i bezpieczny wygląd, a dzieci będą mogły korzystać z przerw na świeżym powietrzu.

Zapraszamy do udziału w głosowaniu na projekt

Dziękujemy.

Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice PSP nr 3 w Busku-Zdroju