LIST DO RODZICÓW. GRUDZIEŃ

LIST DO RODZICÓW. GRUDZIEŃ

Drodzy Rodzice / Opiekunowie!

Grudzień to czas wypełniony magią oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Każdemu z nas kojarzy się z czymś innym – z zapachem pomarańczy i cynamonu, kolorowymi bombkami i światełkami na choince, smakiem makowca... To kolory, smaki, zapachy, które zbieramy i pamiętamy przez całe życie. To także czas, kiedy jesteśmy zabiegani, zajęci świątecznymi porządkami i zakupami. Warto na chwilę się zatrzymać i znaleźć chwilę na wspólne rozmowy o tradycjach czy świątecznych wspomnieniach. Warto włączyć dzieci w przygotowania do świąt, takie jak robienie porządków, wykonywanie dekoracji świątecznych oraz przygotowywanie posiłków. To wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu, kształtowania samodzielności i przekazywania tradycji. Te chwile zostaną w ich pamięci na zawsze.

 

Co w tym czasie działo się w przedszkolu? Otóż na początku grudnia świętowaliśmy mikołajki. Dowiedzieliśmy się, skąd wywodzi się ta tradycja. Rozmawialiśmy o życiu św. Mikołaja. Rozwijaliśmy nasze umiejętności kulinarne i okazało się, że potrafimy ozdobić przepyszne ciasteczka. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki o Mikołaju, kolędy i pastorałki. Rozwijaliśmy swoje zdolności aktorskie podczas zabaw naśladowczych i dramowych. Zaprezentowaliśmy je podczas wspólnego kolędowania z niepełnosprwnymi przyjaciółmi z Warsztatów Terapii Zajęciowej.

 

I tak wielkimi krokami zaczęliśmy się zbliżać do świąt Bożego Narodzenia. Był to czas, kiedy intensywnie zajęliśmy się przygotowaniami do tego wydarzenia. Słuchaliśmy opowiadania o aniołku, który zgubił dzwoneczek. Wykonywaliśmy aniołki, choinki i łańcuchy. Robiliśmy kartki świąteczne oraz układaliśmy życzenia. Wiemy także, jak to się dzieje, że kartka trafia do adresata. Mogliśmy klasyfikować świąteczne ozdoby według określonej cechy. Rozwijaliśmy swoją kreatywność i zdolności manualne podczas przygotowania ozdób choinkowych. Najbardziej napracowaliśmy się w czasie robienia papierowego łańcucha. Chcieliśmy, żeby był bardzo, bardzo długi... Obserwowaliśmy dekoracje świąteczne na ulicach, domach i wystawach sklepowych i dzięki temu mogliśmy trenować spostrzegawczość. Rozmawialiśmy na temat dekoracji i ozdób z dawnych czasów oraz tych, które możemy oglądać współcześnie. Wspólnie z rodzicami zrobiliśmy choinkowe bombki. Ćwiczyliśmy pamięć w czasie zabaw słownikowych. Rozmawialiśmy o zapachach, które kojarzą się ze świętami, i braliśmy udział w treningu węchowym. To nie takie proste dobrać zapach do obrazka, bo po kilku próbach zapachy się mieszają.

 

Tuż przed samymi świętami rozmawialiśmy o tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu, że poznawaliśmy różne świąteczne zwyczaje, uczyliśmy się otwartości i wrażliwości na różnorodność. Była to również doskonała okazja do dzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi z obchodami świąt w naszych domach. Okazało się, że w różnych regionach Polski także panują różne tradycje. Czy wiecie, jak dawniej dekorowano domy na Boże Narodzenie? My wiemy, ponieważ udało nam się otworzyć „pudełko pełne tradycji”. W różnych miejscach domu stawiano snop zboża, wieszano pająki i podłaźniki, a zamiast kolorowych elektrycznych lampek zapalano zwykłe świece. My również robiliśmy ozdoby świąteczne. Odwiedziliśmy fabrykę Świętego Mikołaja i ćwiczyliśmy umiejętność liczenia w zakresie 5 oraz rozwijaliśmy orientację przestrzenną. Projektowaliśmy zabawki i tworzyliśmy gry planszowe. Czekając na pierwszą gwiazdkę, rozmawialiśmy o niespodziewanym gościu, dla którego warto przygotować dodatkowe nakrycie. Lubicie śpiewać kolędy? My bardzo, dlatego w przedszkolu nie zabrakło czasu na wspólne kolędowanie. Oczekiwanie na święta było dla nas niezapomnianym czasem, pełnym ciepła i rodzinnej atmosfery, wypełnionym zapachami, smakami, kolorami... – czasem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.