UROCZYSTOŚĆ OTWARCIA PRACOWNI EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZEJ

18 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia pracowni edukacji  ekologiczno-przyrodniczej. Jest to zadanie dla gmin województwa  świętokrzyskiego realizowane w ramach programów ogłaszanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Droga do jej otwarcia była dość długa .Już we wrześniu w ściśle określonym i krótkim czasie należało dokonać wyboru środków dydaktycznych, na które miała zostać przeznaczona dotacja - co też uczyniła "szefowa "przedsięwzięcia w naszej szkole czyli p. Małgorzata Sobczyk. Następnie należało wypełnić wniosek o dofinansowanie realizacji zadania, w skład którego wchodziło konkretne, zaplanowane działania edukacyjne skierowane do uczniów naszej szkoły w oparciu o pracownię edukacji ekologiczno-przyrodniczej. Zadanie to wykonały: p.Małgorzata Sobczyk oraz Marzena Chodór. Z lekkim niepokojem oczekiwałyśmy odpowiedzi na nasz wniosek. W końcu - radość - wniosek zatwierdzony. Następnie panie :Małgorzata Sobczyk i Izabela Trelińska  zostały przeszkolone i mogłyśmy przystąpić do urządzania pracowni. Do wcześniej wspomnianego teamu dołączyła p.Ewa Czerwińska i prace "ruszyły z kopyta". Należy podkreślić, że każdy członek naszej Rady Pedagogicznej w razie potrzeby służył nam pomocą. Mamy teraz naprawdę ładną salę, której wszelako największe bogactwa mieszczą się w szafkach. Są to plansze, filmy, puzzle, a przede wszystkim różnorodne materiały służące do wykonywania doświadczeń oraz obserwacji - łącznie 61 pozycji. Sala gotowa, pomoce dydaktyczne skatalogowane i uporządkowane, pani Małgorzata z klasą V b przygotowała uroczysty apel, na który zostali zaproszeni: Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości, Ochrony Środowiska i Rolnictwa - p.Mirosław Wieczorek, Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Infrastruktury Społecznej - p.Jolanta Maj, przedstawiciel Wydziału Oświaty, Promocji i infrastruktury Społecznej - p. Milena Nurek oraz specjalista do spraw edukacji Zespołu Świętokrzyskich Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych - p.Maria Skrzypek.

Przed apelem głos zabrał p. M.Wieczorek , który wspomniał o ekologicznych przedsięwzięciach wykonywanych przez naszą gminę, a także o znaczeniu edukacji ekologicznej dla przyszłości naszych wychowanków. Dyrektor szkoły p.Marek Madetko opowiedział o niektórych przedsięwzięciach o charakterze ekologiczno-przyrodniczym, które w naszej szkole są prowadzone właściwie od początku jej istnienia. Zaznaczył również znaczenie młodego pokolenia w pedagogizacji - ekologicznej- starszego pokolenia.

Apel wypadł bardzo dobrze- uczniowie klasy V b śpiewali, recytowali, przedstawiali krótkie scenki czasami śmieszne, czasami poważne, ale zawsze pełne troski o przyrodę, od której przecież w olbrzymim zakresie zależy jakość naszego życia.

Po apelu zaproszeni goście oraz dyrektor szkoły mieli możliwość  zobaczenia, w jaki sposób można praktycznie wykorzystać zasoby pracowni. Czekała tu na nas ogromna niespodzianka - nowa, supernowoczesna tablica interaktywna, dzięki której będzie można- jak zapewnił później dyrektor- oprócz wykonywania ćwiczeń interaktywnych, uczyć dzieci programowania. Grupy uczniów z klasy V b, pod przewodnictwem p.M.Sobczyk, IV c, z p.I. Trelińskiej  wykonały ciekawe doświadczenia, natomiast uczniowie z klasy I a, z p.M Chodór, ułożyli puzzle o tematyce ekologicznej i omówili znaczenie rysunków w nich zawartych.

Następnie goście mięli możliwość podziwiania dwóch wystaw: stroików świątecznych oraz wystawy fotograficznej "Przyroda nas zachwyca"- byli nimi zachwyceni!!! My też byłyśmy zachwycone, że pracownia może już oficjalnie spełniać swoje zaplanowane funkcje.