List do rodziców - listopad

Drodzy Rodzice / Opiekunowie!

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – to temat przewodni naszych zabaw przedszkolnych w tym miesiącu. Ponieważ pamiętamy, że sprawność fizyczna jest równie ważna jak sprawność umysłu, podejmowaliśmy aktywności służące utrzymaniu dobrej formy – szczególnie ważnej jesienią – codziennie dzielnie ćwiczyliśmy w naszej Sali, na świeżym powietrzu i na salce gimnastycznej.

Codziennie uczestniczyliśmy w zabawach, polegających na dzieleniu wyrazów na sylaby i głoski. Uwielbiamy zabawy z literkami a najbardziej LITERKOWE KRĘGLE. Rozwijamy swoje kompetencje językowe podczas opisywania obrazków, tworzenia nowych wyrazów z już poznanych oraz tworzenia własnych historyjek.

Coraz lepiej potrafimy przeliczać i unikamy przy tym typowych błędów. Orientujemy się w przestrzeni własnego ciała oraz sali przedszkolnej, posługujemy się określeniami: nad, pod, dół, góra, lewo, prawo, przód, tył. Ćwiczymy spostrzegawczość i logiczne myślenie podczas wyszukiwania różnic między obrazkami, szukania drogi w labiryncie oraz dopasowywania elementów w pary.

Dzieci bardzo lubią eksperymentowanie, sprawdzanie wszystkimi zmysłami i sposobami właściwości otaczających je przedmiotów – zapewne nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Wykorzystaliśmy tę naturalną potrzebę przedszkolaków do eksperymentowania - sprawdzaliśmy, skąd się bierze deszcz (z wykorzystaniem pary wodnej). Nie zabrakło również eksperymentów myślowych, np. zastanawiania się, co by było, gdyby nie było deszczu.

Wybraliśmy się także na wycieczkę do Manufaktury Słodyczy, a w sali przedszkolnej próbowaliśmy zdrowe owoce i warzywa podczas BIAŁEGO DNIA oraz miodu w DZIEŃ MISIA.

Zajęcia organizowane listopadzie również nawiązywały to tematyki zwierząt. Na początku zastanawialiśmy się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Dowiedzieliśmy się, że część z nich wyprowadza się do ciepłych krajów lub zapada w zimowy sen. Pomagaliśmy wiewiórce zbierać zapasy zimowe i dzięki temu udało nam się ćwiczyć dodawanie i odejmowanie oraz utrwalić umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi. Staraliśmy się również dowiedzieć, w jaki sposób możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimowe chłody. Wzięliśmy udział w grupowym wykonaniu KARMNIKA. Codziennie odrywaliśmy piękno jesiennego krajobrazu i obserwowaliśmy, jak przyroda przygotowuje się do zimy.